گرم شدن جهان باعث کاهش این ۴ محصول کشاورزی می شود

طبق مطالعات جدید یک تیم تحقیقاتی، گرم شدن جهان باعث کاهش برداشت ۴ مورد از محبوب‌ترین محصولات کشاورزی شده است.

wheat1

به گزارش کشت ورز به نقل از مهر و به نقل از اسپوتنیک، طبق مطالعات جدید یک تیم تحقیقاتی، گرم شدن جهان باعث کاهش برداشت ۴ مورد از محبوب‌ترین محصولات کشاورزی شده است. پروفسور سنتهولد اسنگ به اسپاتنیک گفت که محصول گندم، برنج و ذرت کاهش یافته است و اگرچه تغییرات آب‌وهوایی به تاثیر مخرب خود بر تولید محصولات کشاورزی ادامه می‌دهد، در برخی کشورها ممکن است باعث افزایش محصولات شود.
اسنگ گفت: در در این مطالعه به خصوص، ما به تاثیر افزایش دما بر محصولات اصلی کشاورزی مثل گندم، برنج، ذرت و دانه سویا، توجه کردیم و دریافتیم که هرگونه تغییر و افزایش دما باعث افت شدید بازده این محصولات کشاورزی خواهد شد.
این پروفسور گفت: به ازای هر ۱ درجه گرم‌تر شدن دمای جهان، حدود ۱۰ درصد از محصول ذرت آمریکا از دست خواهد رفت.
از سوی دیگر در برخی کشورها افزایش دما باعث افزایش محصول خواهد شد؛ در شمال چین به ازای هر درجه افزایش دما ۲ درصد به بازده محصول اضافه شد و به همین ترتیب در مورد برنج و ذرت فرانسه هم با ۴ درصد افزایش محصول مواجه می‌شویم.
با این حال این پروفسور ادامه داد: اگر دمای جهان ۴ درجه بالا برود در کل شاهد افت ۲۵ درصدی بازده این ۴ محصول مهم خواهیم بود. 
این ۴ محصول درحال حاضر دو سوم غذای جهان را تشکیل می‌دهند.

فائو اعلام کرد: دستورالعمل جدید کشاورزی برای دستیابی به تعهدات آب و هوایی کشورها

فائو، مسیر راهی برای بخش کشاورزی به منظور کمک به سازگاری، و دستیابی به اهداف توسعه پایدار در نظر گرفته است . براساس توافق پیمان پاریس آب و هوا ، استراتژی های ملی برای رسیدن به کاهش کربن و انطباق با مسیر برنامه به کار گرفته می شود.

فائو اعلام کرد: دستورالعمل جدید کشاورزی برای دستیابی به تعهدات آب و هوایی کشورها/ چهار خطر از هشت خطر کلیدی مربوط به تغییرات آب و هوایی است

barley

فائو، مسیر راهی برای بخش کشاورزی به منظور کمک به سازگاری، و دستیابی به اهداف توسعه پایدار در نظر گرفته است . براساس توافق پیمان پاریس آب و هوا ، استراتژی های ملی برای رسیدن به کاهش کربن و انطباق با مسیر برنامه به کار گرفته می شود.

به گزارش کشت ورز به نقل از ایانا از سایت فائو، فائو دستورالعمل تکمیلی در راستای طرح های ملی انطباق UNFCCC NAP Guidelines در بخش " کشاورزی، جنگلداری و شیلات در طرح ملی انطباق" (راهنمای NAP-AG" " )، با هدف حمایت از کشورهای در حال توسعه در ایجاد ساختار مطمئن کشاورزی همراه با برنامه سازگاری ملی ارایه کرده است که می تواند برای بودجه و کمک به کشورهای آسیب پذیر استفاده شود- به ویژه از برنامه آمادگی صندوق آب و هوای سبز (Green Climate Fund Readiness Programme) برای ترویج مشارکت گسترده در فرآیند تصمیم گیری و ایجاد ظرفیت فنی مورد نیاز استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: فائو اعلام کرد: دستورالعمل جدید کشاورزی برای دستیابی به تعهدات آب و هوایی کشورها

استفاده از حسگر میوه‌ای برای اطمینان از کیفیت محصول

محققان سوئیسی حسگری ساخته‌اند که در بار میوه‌ها قرار می‌گیرد و کیفیت انجماد و محافظت از محصول را تا زمان عرضه در فروشگاه مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

sensor

به گزارش کشت ورز به نقل از ایسنا، بسیاری از میوه‌ها نظیر موز و انبه باید مسافتی طولانی را از باغ‌ها و مزارع تا فروشگاه‌ها طی کنند و به همین دلیل کیفیت انجماد آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

در بسیاری از کانتینرها میوه‌هایی که در سطوح بالاتر قرار دارند، دمای مناسبی دارند؛ اما میوه‌هایی که در زیر بقیه قرار گرفته‌اند، دمای بیشتری داشته و احتمال رشد آفاتی نظیر لارو در آنها زیاد است.

محققان آزمایشگاه علم مواد و فناوری سوئیس (امپا( موفق به ساخت حسگرهایی شده‌اند که در بین میوه‌ها قرار داده می‌شود و می‌تواند از دما و تغییرات ظاهری آنها مطلع شود و کیفیت آنها را تضمین کند.

این حسگرها با ظاهری شبیه به خود میوه مورد نظر ساخته می‌شوند. برای این منظور محققان ابتدا یک میوه واقعی را با استفاده از اشعه ایکس اسکن می‌کنند و با استفاده از چاپ سه‌بعدی یک نمونه شبیه به آن را تولید می‌کنند و در جعبه‌های محصول قرار می‌دهند تا در صورتی که محصول دچار مشکل شود، مطلع شوند.

در حال حاضر برای بررسی کیفیت محصول باید حسگر از بین آنها خارج  و چک شود. در آینده ممکن است نمونه‌های کنترل از راه دور آن نیز به بازار عرضه شود.

تا کنون نمونه‌هایی از این حسگر برای موز، انبه، پرتقال و سیب ساخته شده است.

قیمت این محصول ۵۰ دلار است و امکان استفاده مجدد دارد.

نگاهی به بازار محصولات کشاورزی خاورمیانه و شمال آفریقا / گندم و جو محصولات عمده خاورمیانه

کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد بسیاری از کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا بازی می کند. سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشورهای منطقه متفاوت است، که این میزان از حدود ۳,۲ درصد در عربستان تا ۱۳.۴ درصد در مصر در نوسان است.

combine

به گزارش کشت ورز به نقل از ایانا، آبیاری در مقیاس بزرگ در حال گسترش است و این امکان را می دهد تا تولید محصولات با ارزش بالا و صادرات محصولات از جمله میوه ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، قند و شکر افزایش یابد.

مصر چهاردهمین تولید کننده برنج و هشتمین تولید کننده پنبه در جهان است. این کشور، در سال ۲۰۱۱ ، در حدود ۵,۶۷ میلیون تن برنج و ۶۳۵ هزار تن پنبه تولید کرد. میزان منطقه کشت پنبه در حدود ۵ درصد از مناطق زیر کشت در مصر است. مقدار کل باقی مانده محصول که شامل ماده خشک است ، به حدود ۱۶ میلیون تن در سال می رسد. مواد دیگر باقی مانده از محصول پنبه که عمدتا ساقه پنبه است، حدود ۹ درصد از کل باقی مانده محصول را تشکیل می دهد که البته ، در حال حاضر با مشکل دفع مواجه است.

بیشتر بخوانید: نگاهی به بازار محصولات کشاورزی خاورمیانه و شمال آفریقا / گندم و جو محصولات عمده خاورمیانه

شناسایی مولکولی که کشاورزی را متحول می کند

محققان آکسفورد مولکولی را شناسایی کردند که می گویند قادر است بدون تغییرات ژنتیکی میزان محصول گندم را تا یک پنجم افزایش دهد.

 
molecule structure
به گزارش ایرنا از گاردین، این محققان مولکولی موسوم به T۶P را شناسایی کردند که امکان حداکثر بهره برداری از مواد مغذی قندی را که در جریان فتوسنتز تولید می شود، برای گیاه فراهم می کند. بدین ترتیب گیاه با دریافت مواد مغذی بیشتر، رشد بیشتری می کند. 
این شیوه جدید افزایش محصول کاملا بی خطر است و به کارگیری آن از طریق اسپری حاوی مولکول های مذکور روی گندم انجام می شود که توسط کشاورزان به سادگی قابل کنترل است. در تحقیقات انجام شده، تنها پس از یک بار استفاده از اسپری، نتایج آن کاملا قابل مشاهده بود. نتایج آزمایش ها نشان می دهد با استفاده از روش های شیمیایی مبتنی بر درک صحیح زیست شناسی، می توان بهره مندی از منابع غذایی مورد نیاز بشر را تضمین کرد و این فناوری در آینده نزدیک می تواند نحوه تولید غلات را متحول کند. 
گندم در کنار ذرت و برنج یکی از پرمصرف ترین غلاتی است که در تمام نقاط زمین کشت می شود. اما اگر جمعیت زمین مطابق پیش بینی ها افزایش یابد، لازم است تولید گندم تا سال ۲۰۵۰ میلادی به میزان ۷۰ درصد افزایش یابد. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

کشاورزی - خدمات کشاورزی - تبلیغات کشاورزی - فروش محصولات کشاورزی - کشاورزی نوین - کشاورزی مدرن - کشاورزی امروز - کشاورزی ایران - کشاورز - کشاورزی کارآمد - کشاورزی پایدار - کشاورزی ارگانیک - کشاورز پیشرو - کشاورزی جدید - تکنیک های کشاورزی - نهاده کشاورزی - سموم کشاورزی - کودهای کشاورزی - بذر کشاورزی - ماشین آلات کشاورزی - گلخانه - کشاورزی گلخانه - کشت گلخانه ای - بذر گلخانه ای - کشاورزی آکادمیک - دانشکده کشاورزی