فائو اعلام کرد: دستورالعمل جدید کشاورزی برای دستیابی به تعهدات آب و هوایی کشورها

فائو، مسیر راهی برای بخش کشاورزی به منظور کمک به سازگاری، و دستیابی به اهداف توسعه پایدار در نظر گرفته است . براساس توافق پیمان پاریس آب و هوا ، استراتژی های ملی برای رسیدن به کاهش کربن و انطباق با مسیر برنامه به کار گرفته می شود.

فائو اعلام کرد: دستورالعمل جدید کشاورزی برای دستیابی به تعهدات آب و هوایی کشورها/ چهار خطر از هشت خطر کلیدی مربوط به تغییرات آب و هوایی است

barley

فائو، مسیر راهی برای بخش کشاورزی به منظور کمک به سازگاری، و دستیابی به اهداف توسعه پایدار در نظر گرفته است . براساس توافق پیمان پاریس آب و هوا ، استراتژی های ملی برای رسیدن به کاهش کربن و انطباق با مسیر برنامه به کار گرفته می شود.

به گزارش کشت ورز به نقل از ایانا از سایت فائو، فائو دستورالعمل تکمیلی در راستای طرح های ملی انطباق UNFCCC NAP Guidelines در بخش " کشاورزی، جنگلداری و شیلات در طرح ملی انطباق" (راهنمای NAP-AG" " )، با هدف حمایت از کشورهای در حال توسعه در ایجاد ساختار مطمئن کشاورزی همراه با برنامه سازگاری ملی ارایه کرده است که می تواند برای بودجه و کمک به کشورهای آسیب پذیر استفاده شود- به ویژه از برنامه آمادگی صندوق آب و هوای سبز (Green Climate Fund Readiness Programme) برای ترویج مشارکت گسترده در فرآیند تصمیم گیری و ایجاد ظرفیت فنی مورد نیاز استفاده می شود.

نکته قابل یادآوری آن است که انتخاب گزینه های مورد نظر، با توجه به موقعیت و ویژه بودن شان، به دیدگاه های ذی نفعان نیازدارد.

برای مثال، دریاچه Faguibine در شمال مالی از اواسط دهه ۱۹۷۰ عمدتا خشک بوده است، که می تواند به عنوان نمونه ای از نمونه ها برای تغییرات زیست محیطی، سیاسی و اجتماعی ناشی از تغییر آب و هوا ، در نظر گرفته شود و در حالی که ذی نفعان برای رویارویی با این چالش، به ایجاد زیرساخت های مبتنی بر انطباق تکیه دارند - اعضای جامعه محلی روش های مبتنی بر اکوسیستم را مانند مدیریت پایدار جنگل ها، که در مساله دریاچه اهمیت دارد، ترجیح می دهند.

البته از این گونه موارد بسیار است که باید در زمینه برنامه انطباق (Guidelines for National Adaptation Plans (NAPs)) قرار گیرند تا انعطاف پذیری و امنیت غذایی تقویت شود.

جولیا ولف، مسئول بخش منابع طبیعی فائو و نویسنده همکار در دستورالعمل گفت: "برنامه ریزی سازگاری میان مدت و طولانی مدت برای ایجاد انعطاف پذیری آب و هوا و امنیت غذایی برای نسل های آینده بسیار مهم است و بخش های کشاورزی، اغلب به عنوان ستون فقرات اقتصادی کشورهای در حال توسعه هستند، و دستورالعمل ، مجموعه ای از مسائل کلیدی، یعنی مراحلی که باید درنظر گرفته شود، دربر دارد."

نقش ویژه کشاورزی

کشاورزی، از جمله محصولات کشاورزی و دامی، جنگلداری و شیلات، دارای جایگاه ویژه ای در جلوگیری از افزایش دمای جهانی بیش از دو درجه سانتیگراد و بالاتر دارد.

این درحالی است که این بخش منبع اصلی انتشار گازهای گلخانه ای است و هدف اصلی تلاش ها بهره بردن از راه حل های نوآورانه در راستای کاهش این مساله است. در حالی که برای تقاضای جمعیت رو به رشد، تولید مواد غذایی باید به ۶۰ درصد بیشتر تا سال ۲۰۵۰ نسبت به سال ۲۰۰۶ برسد ، چهار خطر از هشت مساله (خطر) کلیدی مربوط به تغییرات آب و هوایی براساس پنجمین گزارش ارزیابی هیات بین دولتی تغییرات آب و هوا (IPCC) ) با امنیت غذایی در ارتباط است.

به طوری که تقریبا ۹۰ درصد از کشورهای در حال توسعه ، بخش کشاورزی به عنوان مساله کلیدی در زمینه (تغییرات) آب و هوا به شمار می رود. این درحالی است که NAPs به عنوان یک مرکز برای ارایه اولویت های انطباق ملی در جهت دستیابی به ایجاد انطباق کشور ها برای مشارکت ملی و رسیدن به اهداف توسعه پایدار SDGs) ) در نظر گرفته شده است.

دستورالعمل جدید فائو، برای برنامه ریزان ملی، کشاورزی، جنگلداری و شیلات مقامات و کارشناسان و همچنین سازمان ملل متحد و اهداکنندگان دوجانبه بوده و برای رسیدگی به چالش های خاص و تلاش برای انطباق در عرصه کشاورزی مطرح شده است. همچنین دستورالعمل برای تغییر روش کسانی است که در فعالیت های مرتبط با درآمد، معیشت و امنیت غذایی هستند.

به عنوان مثال، کاشت ارقام زراعی با رشد سریع که به سرعت بارور شده و بتوان در شرایط خشکسالی به کار برد؛ البته فراهم کردن امکان دسترسی به بذرها به طور گسترده باید وجود داشته باشد. از جمله این گیاهان کاساوا است که یک محصول مهم در محیط های گرمسیری به شمار می رود و برنامه های ملی باید به دنبال گسترش بالقوه آن باشند همچنین باید آگاه بود که دمای بیش از حد، می تواند ناقل بیماری ویروسی باشد و غده گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد.

این در حالی است که فائو دارای تجربه قابل توجه یکپارچه سازی دانش محلی با تخصص علمی است که می توان به پروژه فائو در جمهوری دموکراتیک خلق لائوس اشاره کرد که با هدف کمک به کشاورزان و ماهیگیران با استفاده از تالاب های کشور اجرا می شود – مکانی که تغییرات آب و هوایی اثر عمده ای بر کمیت و کیفیت آب داشته است- و برای این منظور فائو با اقدامات هماهنگ به ایجاد مدیریت پایدار زمین پرداخته است.

همچنین هزینه برای تجزیه و تحلیل در کنار شناسایی فواید مشترک و اثرات گزینه های سازگاری بسیار اهمیت دارد. بررسی تاثیرات مربوطه بر امنیت غذایی و تغذیه جمعیت های آسیب پذیر یک جزء حیاتی است.

گسترش فعالیت های کشاورزی پایدار کلیدی برای ایجاد یک جهان کم کربن و رشد اقتصادی انعطاف پذیر است که هر دو جزو برنامه توسعه برای دستیابی به توافقنامه های بین المللی گرسنگی و ریشه کنی فقر و تغییرات آب و هوایی ضروری است.

گفتنی است، دستورالعمل جدید FAO-UNDP ، برنامه ملی انطباق کشاورزی یکپارچه (Integrating Agriculture into National Adaptation Plans)، با کمک های مالی وزارت محیط زیست، حفاظت از طبیعت، ایجاد و امنیت هسته ای فدرال آلمان (BMUB )و پادشاهی بلژیک ، هلند و سوئد و سوئیس مورد حمایت قرار گرفته است.

فرحناز سپهری

کشاورزی - خدمات کشاورزی - تبلیغات کشاورزی - فروش محصولات کشاورزی - کشاورزی نوین - کشاورزی مدرن - کشاورزی امروز - کشاورزی ایران - کشاورز - کشاورزی کارآمد - کشاورزی پایدار - کشاورزی ارگانیک - کشاورز پیشرو - کشاورزی جدید - تکنیک های کشاورزی - نهاده کشاورزی - سموم کشاورزی - کودهای کشاورزی - بذر کشاورزی - ماشین آلات کشاورزی - گلخانه - کشاورزی گلخانه - کشت گلخانه ای - بذر گلخانه ای - کشاورزی آکادمیک - دانشکده کشاورزی